Loading Events

« All Events

Metsanäitus “Prügi paine”

september 20 @ 08:00 - november 30 @ 17:00

Keskkonda sattunud plastik kujutab endast ohtu kogu ökosüsteemile. Alates 20. sajandi viiekümnendatest on üle maailma toodetud üle kaheksa miljardi tonni plastikuid. Isegi Maa kõige kaugeimad ning pealtnäha inimtegevusest puutumata alad, nagu Arktika, meresügavikud ning asustamata saared kubisevad plastikprahist.

Jäätmeekspert Peeter Eek on mööda maailma rännates pildistanud plastikusse uppuvaid turismiobjekte. Paneme viis Peetri tehtud pilti maailma eri paigust hoiatuseks üles Endla looduskaitseala serva Norra-Oostriku allikatealale, mis on külastajate seas populaarne matkakoht – õpime teiste vigadest ja hoiame oma looduse puhtana!

„Need on pildid, mis on minu kaamera ette jäänud ja pole kõige drastilisemad. Kui vaadata kasvõi dokumentaalfilme, mida meie telekanalid näitavad, on olemas uskumatuid pilte. Neid leiab nii Aasiast, Kesk- ja Lõuna-Ameerikast kui ka Aafrikast. Euroopast õnneks mitte. Prügistamine ja jäätmetega hakkama saamine või saamatus on üsna globaalne,“ ütles Eek. „Kõige suurem valupunkt on seotud plastidega. On olnud prognoose, et mõnekümne aasta pärast ehk lähitulevikus ähvardab meid olukord, kui maailmameres on plasti massi järgi rohkem kui kalu. Maailmamerre jõuab seitse kuni kümme miljonit tonni plasti aastas. Selle pikaajaline mõju on teadmata. Osa plastist vajub põhja ehk setetesse ja saab mingi aja jooksul uuesti naftaks, millest see on kunagi tehtud. Suur osa plastist aga jahvatatakse erinevate protsesside poolt peeneks mikroplastiks, mille, nagu näitavad uuringud, me endale sisse sööme. Pea iga mereelukas või kala, mida sööme, sisaldab raku tasandil plasti.“

Koroonaoht kestab. Lisaks plastiprobleemi teadvustamisele ärgitab Matkapesa inimesi sügiseses metsas liikuma ja loodust vaatlema. Tee iga pildi juures klõps, postita pildid avalikult oma FB või instagrammi konto ajajoonele ja märgi ära Matkapesa – nii osaled meie loodusmatkade loosimisel!

Metsanäitus saab teoks Järvamaa esimese Kurjailma festivali raames 19. septembrist 30. novembrini ning on külastajatele TASUTA.

Kui soovid matkata koos matkajuhiga, siis vöta ühendust +372 5175929 , min. grupi suurus 10 inimest. Hind 10.-/inimene.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp.

Lisainfo

Toomas Tammik

5814 5848

Details

Start:
september 20 @ 08:00
End:
november 30 @ 17:00
Descargar musica